Wawrzynki 2021

 

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 do Wilkszyna powracają Wawrzynki, czyli parafialny festyn rodzinny. Jubileuszowe Wawrzynki organizowane w roku 300-lecia wzniesienia kościoła parafialnego odbędą się w niedzielę 8 sierpnia w ogrodzie przy plebanii, a poprzedzone będą uroczystą mszą świętą. Wstęp wolny!

Wawrzynki rozpoczną się o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą odpustową sprawowaną w kościele w Wilkszynie w przededniu liturgicznego wspomnienia parafii, św. Wawrzyńca.

Zarówno przed mszą, jak i po niej będzie można zapoznać się z prezentowaną przed kościołem wystawą “300 lat kościoła św. Wawrzyńca w Wilkszynie” przygotowaną przez Ośrodek “Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) z Wrocławia. Podczas festynu tę wystawę, jak i drugą poświęconą 40-letniej historii Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę będzie można obejrzeć przy plebanii.

Ponieważ tegoroczne Wawrzynki odbywają się w roku jubileuszu 300-lecia istnienia kościoła w Wilkszynie, to w programie nie może zabraknąć zwiedzania kościoła z licencjonowanym przewodnikiem, Michałem Karczmarkiem. Przybliży on nie tylko historię wilkszyńskiej parafii sięgającej XIV wieku, ale także opowie o sekretach wystroju i wyposażenia kościoła wzniesionego w 1721 roku. Zwiedzanie przewidziano na godz. 14.30, 16.30 i 18.30. Ostatnia wycieczka – nocne zwiedzanie kościoła – o godz. 21.00. Zbiórka przed głównym wejściem do kościoła.

Jubileuszowy festyn rodzinny w ogrodzie przy plebanii rozpocznie się o godz. 15.00. Od tego czasu dostępne będą wszystkie atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a wśród nich m.in. dmuchane zamkipokazy sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego oraz strzelnica wojskowa “Cyklop”, na której każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Po raz kolejny na festyn będzie można przyjść ze swoim zwierzakiem, gdyż przewidziana została festynowa przychodnia weterynaryjna, gdzie bezpłatnych porad udzielać będzie lek. wet. Katarzyna Dynus-Maszczyk z przychodni weterynaryjnej VillVet w Wilkszynie.

Jak zwykle nie zabraknie rozgrywek sportowych – turnieju piłki nożnej dla dzieci oraz turnieju siatkarskiego dla zespołów rodzinnych/sąsiedzkich/przyjacielskich. Zawody rozgrywane będą od godz. 15.30, a zespoły mogą się zapisywać już od godz. 15.00. Dla zwycięskich drużyn przygotowano drobne upominki, które wręczone zostaną o godz. 18.30.

Tradycyjnie na festynie nie zabraknie loterii fantowej, z której cały dochód przeznaczony zostanie na remont zabytkowego 300-letniego kościoła w Wilkszynie. Tym razem organizatorzy przygotowali dwie loterie: dziecięcą z losami po 5 zł za los i nagrodami gwarantowanymi (wszystkie losy pełne) oraz loterię główną z losami po 10 zł za sztukę. W loterii głównej jest do wygrania ponad 100 nagród dodatkowych ufundowanych przez darczyńców. Loteria główna to przede wszystkim okazja do wygrania atrakcyjnych nagród głównych. Trzy z nich – rower, deskorolkę elektryczną oraz grill – ufundowała Gmina Miękinia. Ponadto do wygrania m.in. dwa urządzenia do gotowania na parze (parowary), film w reżyserii Patryka Vegi z autografem twórcy, zestaw upominków ufundowany przez przychodnię weterynaryjną VillVet oraz kilka zestawów przetworów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna. Sprzedaż losów–cegiełek będzie prowadzona od godz. 15.00 do 20.00. Losowanie nagród głównych odbędzie się o godz. 20.15.

Główną atrakcją festynu będzie zabawa z wodzirejami z Dolnośląskiego Bractwa Wodzirejów FREAK FRAK. Znani doskonale mieszkańcom Wilkszyna Grzegorz Stolarski i Wojciech Senus już od godz. 15.00 do wieczora będą zabawiać wszystkich gości. Tradycyjnie nie zabraknie także gwiazdy wieczoru. O godz. 17.00 na wawrzynkowej scenie wystąpi ks. Jakub Bartczak – prawdopodobnie najlepszy raper wśród polskich księży i jedyny ksiądz wśród polskich raperów. Więcej o ks. Jakubie i jego muzycznej twórczości można dowiedzieć się na stronie www.kskubabartczak.pl. Podczas festynu będzie można nabyć płyty artysty wraz z autografem.

Jak zwykle na każdych Wawrzynkach nie zabraknie jedzenia, w tym dań z grilla, rozmaitych przekąsek na ciepło i zimno, a także ciast i napoi. Większość przysmaków przygotowana została przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna, a także wilkszyńską Restaurację Kredens, która ponadto serwować będzie lody. W menu także wojskowa grochówka przygotowana przez żołnierzy z 2. Wojskowego Oddziału Gospodarczego we Wrocławiu, a serwowana przez żołnierzy z 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Ponadto będzie można nabyć przetwory przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna.

Dla każdego gościa festynu przygotowano pamiątkowe upominki ufundowane przez Gminę Miękinia. Będzie je można otrzymać na stoisku oznaczonym jako “Upominki wawrzynkowe”. Na tym samym stoisku na dzieci będą czekały także balony dmuchane helem.

Cały dochód z tegorocznego festynu zostanie przeznaczony na remont 300-letniego zabytkowego kościoła w Wilkszynie, który na miejscu starego kościoła powstał w 1721 roku na fali rozkwitu lubiąskiej posiadłości cystersów, gdyż do nich należała wówczas wieś.

Wstęp na festyn wolny!
Zapraszamy całe rodziny wraz z sąsiadami, przyjaciółmi i zwierzakami!

Organizatorami i głównymi sponsorami festynu są wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Wilkszynie ks. Zbigniew Bortnik. Tradycyjnie wsparcia organizacyjnego udzielili: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Rada Parafialna, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini oraz 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia. Wśród partnerów i sponsorów znaleźli się także: sołtys i rada sołecka Wilkszyna, Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkszyna, Ośrodek “Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) z Wrocławia, a także lokalni przedsiębiorcy i usługodawcy – Restauracja Kredens, Stacja Paliw Gazela oraz przychodnia weterynaryjna VillVet. Ponadto festyn wspierają osoby prywatne.

Patronat medialny nad tegorocznymi Wawrzynkami objęła wrocławska redakcja “Gościa Niedzielnego”.

Uwaga! Płatność na festynie (m.in. za losy na loterię, kupony spożywcze, piwo itp.) wyłącznie gotówką!

Osoby chętne do pomocy m.in. przy rozkładaniu namiotów, stołów, ław do siedzenia i sceny zapraszamy we wtorek 3 sierpnia na godz. 18.00 do ogrodu przy plebanii. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!